Quickshiftery motocyklowe
By adminQuickshiftery motocyklowe
W tym miejscu chcemy zaprezentować zestawienie oferowanych przez nas quickshifterów motocyklowych wraz z ich dokładnym opisem i podziałem z uwzględnieniem zastosowań i zasady działania.
Na początek jednak kilka podstawowych informacji o quickshifterach motocyklowych.
1. Czym jest quick shifter motocyklowy?
Jest to czujnik lub kompletne urządzenie umożliwiające zmianę biegu na wyższy bez użycia sprzęgła i zamykania przepustnicy.
2. Jak działa quick-shifter motocyklowy?
Quick shifter motocyklowy wykrywa siłę działającą na drążek dźwigni zmiany biegów i w momencie gdy siła ta przekracza zadaną wartość wysyła sygnał, który powoduje odcięcie paliwa lub zapłonu na określony czas. Dzięki temu możliwa jest szybka zmiana biegu na wyższy.
3. Co powoduje, że możliwa jest zmiana biegu bez użycia sprzęgła i zamykania gazu?
Odpowiedź na to pytanie znajduje się w konstrukcji motocyklowej skrzyni biegów. Nie wnikając zbyt głęboko w szczegóły jej budowy można powiedzieć, że w chwili odcięcia paliwa lub zapłonu siła działająca na zazębione między sobą koła zębate spada do zera co powoduje, że możliwe jest przełączenie biegu czyli rozłączenie jednej pary kół zębatych i zazębienie kolejnej pary. W międzyczasie dokonuje się synchronizacja obrotów kół zębatych wyższego biegu. Bezpośrednio po zazębieniu nowej pary kół zębatych paliwo lub zapłon są ponownie dostarczane i silnik znów pracuje. Czas zmiany biegu (odcięcia paliwa lub zapłonu) wynosi najczęściej kilkadziesiąt milisekund (50-90) i zależny jest od szczegółów budowy skrzyni biegów, obrotów silnika przy których dokonywana jest zmiana biegu i wreszcie od tego który bieg chcemy włączyć (zmiana biegu z 1-go na 2-gi wymaga więcej czasu niż zmiana z 5-go na 6-ty).
Możliwość regulacji czasu zmiany biegów jest bardzo istotna dla płynności zmiany przełożeń. Dzięki idealnie dobranym czasom zmiany biegu obciążenia udarowe działające na koła zębate są minimalne.
Quickshiftery – oferta
W naszej ofercie znajdziesz quickshiftery następujących producentów:
– Rapid Bike
– Cordona
Oferowane quickshiftery ze względu na możliwość zastosowania dzielą się na:
– podłączane do modułów Rapid Bike, Power Commander lub Bazzaz (Rapid Bike, Cordona)
– samodzielne (Cordona PQ8)
Różnica między nimi jest oczywista: quickshifter niezależny możesz zastosować bez względu na to, czy Twój motocykl wyposażony jest w moduł tuningowy. Pozostałe quickshiftery pracują jako sensory i w momencie kiedy zmieniasz bieg po prostu wysyłają do modułu Rapid Bike, Power Commander lub Bazzaz odpowiedni sygnał co powoduje, że dany moduł na ułamek sekundy odcina wtrysk paliwa lub zapłon.
Ze względu na zasadę działania quickshiftery dzielimy na:
– mechaniczne (np. P.K. Power)
– tensometryczne (Rapid Bike, Cordona)
Quickshiftery mechaniczne to po prostu odpowiednio wykonane styczniki elektryczne, które pod wpływem określonej siły zamykają obwód elektryczny. Zamknięcie obwodu elektrycznego jest interpretowane przed moduł tuningowy jako zmiana biegu. Quickshiftery mechaniczne mają kilka ograniczeń: działają tylko w jednym kierunku (a więc PUSH – na ściskanie – lub PULL – na rozciąganie) co powoduje, że można je reinstalować tylko w motocyklach o takim samym układzie dźwigni zmiany biegów. Drugie ograniczenie to czułość, która jest stała i zależy od założeń konstrukcyjnych. Trzecie ograniczenie, a raczej cecha wynikająca z budowy, to naturalny proces zużywania się quiskshiftera i konieczność jego wymiany co jakiś czas.
Quickshiftery tensometryczne pozbawione są wyżej wymienionych wad quickshifterów mechanicznych. Mogą pracować na ściskanie lub rozciąganie (PUSH/PULL), mają programowaną czułość i testowane były w cyklu ponad 603.000 zmian biegów. Tym samym raz kupiony quickshifter możesz stosować w dowolnym motocyklu bez obawy, że nie da się go zamontować.
Czy lepiej kupić quickshifter samodzielny czy jeden z modeli podłączanych do modułu tuningowego?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta: jeśli Twój motocykl nie ma modułu tuningowego Rapid Bike, Power Commander czy Bazzaz, nie planujesz częstych zmian motocykla i chcesz tylko i wyłącznie mieć funkcję quickshiftu to lepszym (tańszym) rozwiązaniem będzie quickshifter samodzielny – Cordona PQ8.
Jeśli jednak chcesz swój motocykl zestroić i wyposażyć w wiele dodatkowych funkcji (w tym quickshift) to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup quickshiftera i modułu tuningowego. Jest to rozwiązanie droższe ale w naszej ocenie dające znacznie większe korzyści.
Trzecia opcja do podłączenie czujnika quickshiftera bezpośrednio do ECU (komputera sterującego silnikiem) i jego przeprogramowanie (uruchomienie funkcji quickshiftera). Jest to jednak opcja ograniczona do wybranych modeli i roczników motocykli. Więcej informacji nt. reflashu/przeprogramowania sterowników możesz znaleźć tutaj: http://motokofeina.pl/tuning-elektroniczny-motocykli/
Co jest potrzebne aby zastosować quickshifter w moim motocyklu?
Jeśli chodzi o quickshiftery samodzielne (Codona PQ8) to wszystkie komponenty niezbędne do instalacji znajdziesz w zestawie. Poza samym sensorem tensometrycznym producent dostarcza także moduł eketroniki odpowiedzialny za odcięcie zapłonu na czas zmiany biegu (podłączany do klasycznych cewek zapłonowych lub fajkocewek) oraz drążek umożliwiający zamontowanie sensora.
W przypadku quickshifterów podłączanych do modułów tunigowych dodatkowo potrzebny będzie odpowiedni do Twojego motocykla drążek zmiany biegów oraz jeden z wyżej wymienionych modułów tuningowych.
Tu ważna informacja: aby podłączyć quickshifter do modułu Power Commander V zastosowanym w motocyklu, który ma więcej niż 4 wtryskiwacze niezbędny jest dodatkowy moduł o nazwie Quickshifter Expansion Module lub Secondary Fuel Module. Jest to dodatkowa elektronika, podłączana do modułu głównego, która umożliwia zastosowanie quickshiftera. W przypadku modułów Power Commander III w wielu przypadkach potrzebny jest dodatkowy moduł o nazwie Ignition Module (pisaliśmy o tym w tym artykule). Moduły Rapid Bike nie wymagają żadnych dodatkowych elementów gdyż wejście do podłączenia quickshiftera znajduje się standardowo w każdej wiązce modułów Rapid Bike 3, Rapid Bike EVO i Rapid Bike RACING.
W przypadku podłączania quickshiftera bezpośrednio do ECU niezbędny jest jeden z czujników oraz specjalista, który przeprogramuje sterownik. Przykład instalacji quickshiftera PK Power w Suzuki GSXR1000 L1 został opisany tu: http://motokofeina.pl/suzuki-gsxr1000l1-quickshifter-podlaczony-pod-seryjne-ecu/
Jakie możliwości programowania quickshiftera mają moduły Rapid Bike?
W zależności od typu modułu oraz modelu motocykla w modułach Rapid Bike możliwe jest programowanie następujących parametrów:
– bazowy czas zmiany biegu
– czas blokady wejścia sygnału quickshiftera po zmianie biegu (zapobiega przypadkowej zmianie biegu)
– filtr zmiany napięcia sygnału wejściowego quickshiftera eliminujący ryzyko błędnej interpretacji zmiany napięć instalacji elektrycznej motocykla
– obroty silnika, powyżej których działa quickshifter
– indywidualne czasy zmiany biegu dla poszczególnych przełożeń (jeżeli motocykl posiada czujnik włączonego biegu)
– współczynnik korekcji czasu zmiany biegu w zależności od obrotów (w trzech zakresach) przy których następuje zmiana biegu
– blokada sygnału naciśniętej dźwigni – w przypadku ciągłego naciskania dźwigni po zmianie biegu nie nastąpi kolejne odcięcie wtrysku do momentu zwolnienia dźwigni
Jednym zdaniem: ilość możliwych kombinacji ustawień jest bardzo duża i pozwala na dostosowanie działania quickshiftera do potrzeb i oczekiwań każdego motocyklisty bez względu na to, czy wykorzystuje go na torze, w codziennej jeździe czy np. w stuncie.
Po co mi właściwie quickshifter?
Dobre pytanie. Jedyna prawdziwa odpowiedź brzmi: przetestuj quickshifter podczas jazdy i już nie będziesz chciał jeździć motocyklem bez tego urządzenia….
Quickshiftery wywodzą się z wyścigów gdzie możliwość urwania setnych części sekundy na każdej zmianie biegu jest bardzo ważna. Jednak z czasem quickshiftery zaczęto stosować także w zwykłych motocyklach. Okazuje się bowiem, że płynność i szybkość zmiany biegów zdecydowanie podnoszą nie tylko przyspieszenia ale i radość z jazdy.
O korzyściach płynących z zastosowania quickshiftera możesz przeczytać tu: http://motokofeina.pl/co-daje-quickshifter-motocyklowy/
Ceny
Aktualne ceny oferowanych przez nas quickshifterów możesz sprawdzić w naszym sklepie.