Rapid Car – box-tuning samochodów

By admin
Możliwość komentowania Rapid Car – box-tuning samochodów została wyłączona

RAPID (skrót od System Zarządzania Przepływem Paliwa) to rodzina elektronicznych modułów opracowana w roku 1997 przez firmę Dimsport Technology. Te proste a jednocześnie innowacyjne urządzenia umożliwiają optymalizację pracy silników turbo diesla dzięki modyfikacji parametrów pracy układu zasilania. Aktualnie moduły Rapid mogą być używane w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych, ciągnikach rolniczych i łodziach motorowych. W niektórych przypadkach możliwe jest także zastosowanie modułów w maszynach budowlanych i leśnych.

Moduły Rapid stosowane są w celu szybkiego, bezpiecznego i precyzyjnego podnoszenia mocy nowoczesnych, sterowanych elektronicznie doładowanych silników wysokoprężnych. Firma DimSport Technology jest pionierem na tym rynku – pierwszy moduł został opracowany w roku 1997 i od razu został zastosowany w samochodzie Nissan Terrano podczas rajdu Paris-Dakar ’97.

Od powstania pierwszego modułu Rapid lista obsługiwanych pojazdów stale się wydłuża. Na dzień dzisiejszy liczy ona ponad 1.500 pozycji i jest najdłuższą listą aplikacji na świecie.

Dzięki swojej konstrukcji moduły Rapid można montować bezpośrednio w komorze silnika gdzie narażone są na wysoką temperaturę, wilgoć i wibracje. Oznacza to brak konieczności prowadzenia wiązki przyłączeniowej do kabiny pojazdu co korzystnie wpływa na czas trwania instalacji oraz zdecydowanie skraca czas niezbędny na modyfikację parametrów układu zasilania.

Moduły Rapid posiadają specjalne wejście pozwalające na podłączenie przewodowego wyłącznika lub bezprzewodowego, radiowego pilota zdalnego sterowania. Możliwe jest więc wyłączenie modułu w każdym momencie, bez konieczności fizycznego wypinania okablowania. Większość modułów Rapid montuje się bardzo szybko, w czasie nie przekraczającym 30 minut. Zawdzięczamy to zastosowaniu takich samych konektorów jakie producenci samochodów stosują na swoich liniach produkcyjnych. Wszystkie konektory modułów Rapid spełniają wymagania jakościowe przemysłu motoryzacyjnego zarówno w zakresie jakości montażu (zapadki, zabezpieczenia) jak i szczelności i trwałości połączeń. To właśnie jakość wykonania zawsze wyróżniała moduły Rapid spośród konkurencji.

Moduły Rapid charakteryzują się następującymi cechami:

• szybki i łatwy montaż
• brak procedur programowania – moduły są fabrycznie zaprogramowanie pod konkretny model pojazdu. Istnieje jednak możliwość zmiany tych parametrów dzięki cyfrowej konsoli programowania
• Progresywna aktywacja modułu gwarantująca liniowy przyrost momentu obrotowego. Moduł aktywuje się tylko w sytuacji gdy występuje zapotrzebowanie na dodatkową moc (duże obciążenie silnika)
• Automatyczne wyłączenie modułu w przypadku awarii dzięki czemu silnik działa nadal w trybie fabrycznym
• Możliwość wyłączenia modułu w dowolnej chwili
• Brak modyfikacji fabrycznego układu zasilania silnika

Bardzo ważną kwestią jest stałe wsparcie dealerów i użytkowników modułów Rapid realizowane przez producenta, na które składają się następujące elementy:

• intensywne szkolenia obejmujące zagadnienia związane z montażem i kalibracją modułów
• asysta telefoniczna
• dostęp przez internet do najnowszych wersji instrukcji i manuali

Do każdego modułu Rapid dołączona jest precyzyjna, szeroko ilustrowana zdjęciami instrukcja montażu dzięki czemu operacja ta przebiega zawsze sprawnie i bez zbędnych opóźnień.

Dzięki funkcji programowania moduły Rapid można dostosować nie tylko to upodobań właściciela pojazdu ale także do różnych wersji oprogramowania fabrycznego sterownika silnika. Daje to gwarancję zawsze udanej instalacji bez ryzyka aktywacji fabrycznych zabezpieczeń silnika.

Ważnym elementem działania modułów Rapid jest przyrostowa, progresywna modyfikacja parametrów układu zasilania. Oznacza to, że moduł zmienia dawkę paliwa w łagodny sposób ograniczając do minimum obciążenia sprzęgła i układu przeniesienia napędu. Co więcej, dzięki odpowiedniemu parametrowi, możliwe jest zaprogramowanie progu zadziałania modułu i nachylenia rampy przyrostu dawki paliwa.

Moduły Rapid posiadają, jako jedyne na rynku, certyfikaty homologacyjne TUV oraz niemieckiego Ministerstwa Transportu (KBA).

Firma Dimsport Technology jest członkiem organizacji ASCAR, zrzeszającą producentów akcesoriów i części zamiennych dla rynku motoryzacyjnego. ASCAR, wspólnie z włoskim Ministerstwem Transportu prowadzi prace nad ustaleniem zasad tuningu silników spalinowych.

Moduły Rapid są w całości produkowane przez firmę Dimsport Technology co gwarantuje ich najwyższą jakość. Każdy moduł jest przed opuszczeniem linii produkcyjnej dokładnie testowany oraz posiada unikalny numer seryjny dla zachowania pełnej kontroli.

Moduły Rapid, o ile umożliwia to dany system zasilania paliwem, nie wpływają na warunki homologacji pojazdu w zakresie emisji spalin. Aby to udokumentować firma Dimsport Technology zleciła organizacji TUV akredytowanej przez niemieckie Ministerstwo Transportu przeprowadzenie odpowiednich badań. W ich wyniku samochód z zainstalowanym modułem Rapid otrzymał pełna homologację do użytku na drogach publicznych. Dzięki temu auto wyposażone w dobrze skonfigurowany moduł Rapid może uzyskać ponowną homologację a moduł staje się wówczas integralnym elementem układu zasilania silnika.
Poprawnie skonfigurowany moduł Rapid poprawia parametry silnika nawet o więcej niż 25%. Najlepszym sposobem sprawdzenia efektu działania modułów Rapid jest hamownia podwoziowa. Jednak przyrost mocy to nie jedyne zadaniem modułów Rapid. Dzięki selektywnej aktywacji i progresywnej modyfikacji moduły Rapid korzystnie wpływają na zużycie paliwa. Oszczędności paliwa, w zależności od stylu jazdy, mogą sięgać nawet 12%.

Moduły Rapid działają na dwa sposoby: modyfikują sygnał ciśnienia paliwa na szynie common-rail lub sterują bezpośrednio wtryskiwaczami. Jeden i drugi sposób jest skuteczny a niektóre systemy zasilania umożliwiają wybór między tymi dwoma typami modyfikacji.

Aktualnie lista aplikacji modułów Rapid obejmuje niżej wymienione samochody:

[pdf  http://www.4motoracing.pl/wp-content/uploads/2012/10/aplikacje%20rapid%2004_2012.pdf]

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą modułów Rapid Easy przeznaczonych do ekotuningu samochodów z mniejszymi  silnikami (do 1500ccm pojemności skokowej).

[pdf  http://www.4motoracing.pl/wp-content/uploads/2012/10/aplikacje%20rapid%20easy%2004_2012.pdf]

Comments are closed.